Osiągnięcia
::Bieżące
::Archiwum

Co słychać u naszych absolwentów?
::Nasi absolwenci[historia szkoły 1992-1997]

 Historia szkoły 1992 - 1997

    Rok 1992: Zapoczątkowanie współpracy artystycznej z Ewangelickim Liceum w Michelbach. Polega ona na przygotowaniu wspólnego koncertu, który jest wykonywany podczas wymiany uczniów między miastami. Wymiana i zagraniczne kontakty mają znaczący wpływ na poznanie kultury danego kraju, obyczajów regionu, skonfrontowania umiejętności muzycznych i procesów dydaktycznych w obu szkołach oraz poszerzenie grona przyjaciół i pogłębienie znajomości języka. W dniach 23-29 czerwca nasi uczniowie wyjechali do Niemiec z wizytą. Big - Band i soliści dali koncert w przepięknej scenerii na dziedzińcu zamkowym w Michelbach. Ważnym  wydarzeniem dla szkoły było uroczyste nadanie kameralnej sali koncertowej imienia prof. Lucjana Górskiego. Każda szkoła ma zasłużonego pedagoga, którego osobowość odcisnęła piętno na wychowankach. Takim niepospolitym nauczycielem był właśnie przedwcześnie zmarły prof. Lucjan Górski. Chcąc oddać mu hołd, społeczność szkoły w ten sposób uczciła jego imię, aby tym samym pamięć o pracy profesora była ciągle obecna w naszym środowisku muzycznym. Młodzież ze szkoły muzycznej jest niejednokrotnie wszechstronnie uzdolniona artystycznie. Taki potencjał wykorzystał bibliotekarz szkolny Jerzy Stankiewicz i wspólnie z uczniami stworzył gazetę szkolną pod nazwą "Kasownik". Był to niezależny organ młodzieżowy PSM. W skład redakcji wchodzili: Krzysztof Gumiela, Arkadiusz Maniuk, Ewa Prodyszczuk, Maria Sadło, Andrzej Polkowski i Eliza Holko.


Nadanie auli szkoły imienia prof. Lucjana Górskiego (1992)


194. Piotr Stopa.
195. Przebieg uroczystości.196. Zespół wokalny.
197. Wspomnienie o profesorze - na wycieczce z młodzieżą.198. Gratulacje przyjmuje żona prof. Górskiego - Anna Górska.
199. Koncert uświetniający uroczystość.Wymiana kulturalna pomiędzy 
szkołami w Michelbach a nasza placówką (1992)

200 - 206. Koncert połączonego zespołu polsko - niemieckiego.


    Rok 1993: Nauczyciele PSM i mieszkańcy miasta Zamościa reaktywują Stowarzyszenie Miłośników Sztuki. Działalność SMS polega na promowaniu rodzimych muzyków i zapraszaniu ciekawych artystów z koncertami. Powstaje cykl "Koncertów w Muzeum". Pod patronatem tego stowarzyszenia działa Zamojski Kwintet Instrumentów Dętych w składzie: Henryk Gil - flet, Janusz Puławski - obój, Henryk Tomiło - klarnet, Jerzy Lisak - fagot, Stanisław Marcyniuk - waltornia. W ramach stowarzyszenia zostaje powołane Studium Edukacji Muzycznej jako propozycja kształcenia muzycznego młodzieży nieprzyjętej do szkoły z braku miejsc. Rok ten obfituje w kolejne sukcesy uczniów na przeglądach i konkursach. Najbardziej znaczący sukces odniósł Kwintet Akordeonowy prowadzony przez Wojciecha Tybulczuka, który zdobył wyróżnienie na XXIV Ogólnopolskim Konkursie Zespołów Kameralnych we Wrocławiu. W dn. 25.03 - 02.04. gościliśmy z rewizytą szkołę z Liceum Ewangelickiego w Michelbach. Dano dwa koncerty połączonych chórów i orkiestr w Chełmie i Zamościu.

    Rok 1994: Uroczystości Jubileuszowe 45-lecia PSM rozpoczęły się 22 maja mszą św. w kościele Matki Bożej Królowej Polski. Podczas Jubileuszu wystąpili tradycyjnie uczniowie, nauczyciele i absolwenci. Zorganizowano szereg ciekawych koncertów. Aura letnia sprzyjała, więc jeden z występów odbył się w plenerze przed Ratuszem. Szkoła zaprezentowała wykonania muzyki rozrywkowej. Usłyszeliśmy trio jazzowe Big Band, orkiestrę dętą, workshop jazzowy. Gościem koncertu był zespół VOX, którego członkowie są absolwentami zamojskiej PSM. Kolejne sukcesy uczniów i nauczycieli na ogólnopolskiej arenie: uczeń Przemysława Bednarczuka, Adam Giska zdobył III miejsce na Ogólnopolskim Konkursie Gitary Klasycznej w Sanoku. Kwintet akordeonowy prowadzony przez Wojciecha Tybulczuka zdobył I nagrodę na III Festiwalu muzyki akordeonowej w Przemyślu.


Jubileusz 45-lecia szkoły (1994)


207. Zespół kameralny.
208. Chór szkolny (dyr. Sławomir Szurek).209. Poczet sztandarowy.
210. Oddanie hołdu zmarłym nauczycielom.211, 212. Życzenia i gratulacje.213. Życzenia i gratulacje.
214. Chór szkolny (dyr. Anna Konopa - Cios).215. Big Band pod dyr. Mieczysława Pawelca.
216. Ucz. Jan Bednarz, akompaniuje Małgorzata Dybowska.217. Życzenia i gratulacje.
218. Ucz. Bartłomiej Krukowski, naucz. Jerzy Lisak.219. Ucz. klasy trąbki Jarosława Niedzieli, akomp. Ewa Gajewska. 
220. Ucz. Dorota Kwapisz, dyrygent Władysław Swacha.221. Ucz. M. Skrok, akompaniuje Ewa Gajewska.
222. Od lewej: Dominik Samulak, Józef Tokarz, Kamil Tomaszewski.223. Ucz. Joanna Bartnik, dyrygent Władysław Swacha.
224. Piotr Piotrowski - fagot, Władysław Swacha.225. Ucz. Dorota Kwapisz.
226. Ewa Truszkowska.227. Ucz. Agnieszka Wicha, akompaniuje Ewa Gajewska.


    Rok 1995: W dniach 05.04. - 13.04. odbyła się kolejna wizyta gości z zaprzyjaźnionego Ewangelickiego Liceum Michelbach. Wykonano wspólnie z uczniami naszej szkoły koncert na rzecz fundacji pomocy dzieciom niepełnosprawnym "Krok za Krokiem". W tym samym roku w dn. 13.10 - 19.10. orkiestra PSM w trakcie rewizyty w Niemczech dała koncerty w Michelbach i Mossingen. Z inicjatywy Ewy Gajewskiej reaktywowano wydawanie gazety szkolnej, tym razem pod nazwą "Dolce". Uczniowie opracowywali poszczególne działy: Jolanta Piotrowska zajmowała się kulturą, Bożena Pawęzka muzyką poważną, Sylwia Kościk i Piotr Piotrowski grafiką, Albert Wiatrzyk muzyką rozrywkową, Ewa Truszkowska reportażem i rozrywką, Katarzyna Tymura i Tomek Swacha działem humoru, Paweł Błaszczyk i Łukasz Wiatrzyk składem komputerowym. Do tradycji szkoły wpisała się inicjatywa Ewy Lisak - jest to cykl koncertów pod nazwą "Estrada dla wszystkich". Jak sama nazwa wskazuje na koncercie może wystąpić każdy, kto ma coś do zaprezentowania. Mile widziane są kompozycje własne lub utwory spoza programu nauczania.

    Rok 1996: W szkole odbył się "Wernisaż twórczości pozaszkolnej". Pomysłodawczynią i organizatorem tego przedsięwzięcia była Ewa Gajewska. Młodzież i nauczyciele zaprezentowali się w dziedzinach innych niż muzyka, którymi zajmują się jako pasjonaci. Pokazano prace plastyczne, rzeźbę, rysunek, malarstwo, fotografię. Wysłuchano fragmentów poezji i prozy. Całą imprezę zwieńczał koncert, na który złożyły się kompozycje uczniów z gatunku jazzu, poezji śpiewanej i utworów klasycyzujących. Prezentowane były też "dzieła" sztuki kulinarnej połączone z późniejszą degustacją. Impreza miała odpowiedni nastrój i dekorację, które nawiązywały klimatem do XIX-wiecznej bohemy artystycznej.


Wernisaż twórczości pozaszkolnej (1996)


228. Sala wystawowa prac plastycznych uczniów i nauczycieli oraz szwedzki stół przygotowany przez uczniów.
229. Publiczność.230. Prace plastyczne uczniów.
231. Wystawa zdjęć z podróży do Niemiec.232. Organizatorka - Ewa Gajewska.233. Koncert pozaszkolnego zespołu "Cookie Jazz".
234. Od lewej: Lech Górski i Jarosław Sokołowski.235. Rodzeństwo Tymurów: Daniel i Kasia.
236. Uczniowie.237. Od lewej: ucz. Piotr Piotrowski, dyrektor Piotr Stopa, ucz. Ewa Truszkowska.
238. Gitara - Leszek Fil, fortepian - Albert Wiatrzyk.239, 240. Wernisaż.241. Wernisaż.
242. Ucz. Piotr Piotrowski.243. Od lewej: naucz. Jan Pałka, ? , Grzegorz Czuchaj.
244. Katarzyna Tymura.
245. Big Band pod kierownictwem Waldemara Skóry.


    Rok 1997: Następuje zmiana na stanowisku dyrektora, które obejmuje mgr Przemysław Bednarczuk - absolwent Akademii Muzycznej w Katowicach w klasie gitary klasycznej. Intensywnie rozwijająca się szkoła posiada 55-osobową wysokokwalifikowaną kadrę pedagogiczną skupioną w czterech sekcjach, którymi kierują: Ewa Lisak (sekcja fortepianu), Waldemar Skóra (sekcja instrumentów dętych, perkusji i akordeonu), Sławomir Szurek (sekcja instrumentów ogólnomuzycznych i wydziału wokalnego), Władysław Swacha (sekcja instrumentów smyczkowych i szarpanych). Do kalendarza cyklicznych imprez szkolnych wprowadzono uroczyste pasowanie pierwszoklasistów na ucznia, oraz uczestnictwo szkoły w finale Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy. W tym roku dał koncert Big Band i orkiestra szkolna. Po raz kolejny gościliśmy w dniach 09-16 maja uczniów z liceum w Michelbach. Tym razem wykonano ambitny program koncertu, w którym połączone z naszymi chóry i orkiestra wykonały m.in. "Krzesanego" Wojciecha Kilara. Z rewizytą pojechaliśmy w dniach 27.06 - 04.07.


Pasowanie pierwszoklasistów (1997)


246. Dyrektor Przemysław Bednarczuk.
247. Naucz. Ewa Jagielska, po prawej: Ewa Lisak.248, 249. Uroczysty koncert.250. Nauczyciel klas I - III Ewa Jagielska.


Opracowanie: Ewa Gajewska.


 Zapowiedzi

Stowarzyszenie
"Muzyka Art."
:: Statut
:: Dane
:: Dokumenty do pobrania


::Księga Gości
::Kontakt

Liczba wizyt:
: 1612675 :

Nasz Patron
Karol Szymanowski


::Mapa dojazdowa


Grudzień 2018
PnWtŚrCzPiSoNd
26 27 28 29 30 1 2
3 4 5 6 7 8 9
10 11 12 13 14 15 16
17 18 19 20 21 22 23
24 25 26 27 28 29 30
31 1 2 3 4 5 6