Osiągnięcia
::Bieżące
::Archiwum

Co słychać u naszych absolwentów?
::Nasi absolwenci Aktualności


  Skrzypcowe warsztaty metodyczne.
2006-05-30 08:15:44
Dnia 19 maja 2006 r.w naszej szkole odbyły się regionalne warsztaty metodyczne dla nauczycieli i uczniów klas skrzypiec z profesorem Bartoszem Bryłą z Akademii Muzycznych w Poznaniu i Wrocławiu.

Tematem tego spotkania była "Praca nad warsztatem technicznym skrzypka". Uczestniczyło 11 uczniów ze szkół muzycznych w Tomaszowie Lubelskim i Zamościu.

Prowadzący warsztaty skupił się na trzech bardzo istotnych problemach:

1. Układ i funkcjonowanie prawej ręki podczas gry.
2. Właściwe wydobycie dźwięku poprzez prostopadłe do strun prowadzenie smyczka i naturalne do płaszczyzny gry oparcie ręki i smyczka.
3. Zastosowanie techniki przygotowawczej w procesie uczenia się utworów.

W zakresie pierwszego punktu Profesor zwracał uwagę na naturalny układ palców na smyczku, gdyż często spotyka się zbyt szeroki układ palców na pręcie smyczka przez co następują pewne deformacje w funkcjonowaniu całej prawej ręki. Następny element tego zagadnienia dotyczy układu ręki w poszczególnych płaszczyznach gry, a w szczególności zbyt niski lub zbyt wysoki prawy łokieć co z drugiej strony skutkuje przesadnie wysokim lub niskim prawym przegubem.

Punkt drugi dotyczy problemów z wydobyciem dźwięku w wyniku braku naturalnego, grawitacyjnego oparcia smyczka na strunie. Smyczek często ucieka w sposób niekontrolowany na koniec gryfu lub zbyt blisko podstawka, co przy konieczności zmiany płaszczyzn podczas gry daje niepożądane efekty brzmieniowe. Istotnym zaleceniem Profesora do tych dwóch powyższych zagadnień jest konieczność stosowania ruchów jednostkowych, a następnie rozszerzenie ćwiczeń w oparciu o wprawki, gamy i pasaże z wykorzystaniem podstawowych artykulacji: detache, martele, legato i portato.

Technika przygotowawcza i jej stosowanie powinno być procesem w pełni świadomym począwszy od odczytania tekstu muzycznego, jego analizy pod względem formy, zawartych problemów technicznych, związanych m.in. ze zmianami pozycji, odpowiednią artykulacją, właściwą do frazowania ekonomią prowadzenia smyczka. Pominięcie tych podstawowych elementów w początkowym okresie uczenia się utworu, może spowodować "wyuczenie się" wielu błędów, których wyeliminowanie będzie ogromnie trudne.

Uczestniczący w warsztatach nauczyciele zadawali szereg pytań związanych z problemami widocznymi w grze ich uczniów. Profesor Bartosz Bryła na bieżąco demonstrował właściwe sposoby realizacji fragmentów tekstu muzycznego oraz proponował odpowiednie do nich ćwiczenia.
Warsztaty zakończyła krótka dyskusja na temat właściwego doboru programu do możliwości technicznych ucznia.
Autor: administrator: wydrukuj :

: aktualności :


 Zapowiedzi

Stowarzyszenie
"Muzyka Art."
:: Statut
:: Dane
:: Dokumenty do pobrania


::Księga Gości
::Kontakt

Liczba wizyt:
: 1612675 :

Nasz Patron
Karol Szymanowski


::Mapa dojazdowa


Grudzień 2018
PnWtŚrCzPiSoNd
26 27 28 29 30 1 2
3 4 5 6 7 8 9
10 11 12 13 14 15 16
17 18 19 20 21 22 23
24 25 26 27 28 29 30
31 1 2 3 4 5 6