Lekcje odwołane: Pani Ewa Gajewska 28.11.2022 r. - 10.12.2022 r.; Pani Ewa Lisak 01.12.2022 r.; Pani Izabela Jabłońska 30.11.2022 r. - 02.12.2022 r.; Pani Katarzyna Kuchta 02-03.12.2022 r.; Pan Henryk Gil 02.12.2022 r. Pani Magdalena Adamczyk 05.12.2022 r. ; Pani Emi Ueno-Stopa 05.12.2022 r. ; Pan Michał Stopa 05.12.2022 r.

Czcionka:

A+A-

Kontrast:

Galeria

Uroczysty Koncert z okazji 200 rocznicy urodzin Ferenca Liszta. (Zamość 14 XI 2011)

W tym roku na całym świecie obchodzona jest 200 rocznica urodzin Ferenca Liszta. W związku z tą datą rok 2011 został ogłoszony rokiem Liszta. Ferenc Liszt to charyzmatyczny wirtuoz fortepianu, genialny kompozytor porywających Rapsodii Węgierskich, wirtuozowskich etiud, nowatorskich Poematów Symfonicznych, Symfonii Faustowskiej, Symfonii Dantejskiej, wirtuozowskich utworów fortepianowych, transkrypcji fortepianowych symfonii Beethovena i Berlioza.

    Państwowa Szkoła Muzyczna I i II stopnia im. Karola Szymanowskiego w Zamościu podążając za tradycją w świecie kultury muzycznej zorganizowała uroczystości związane z przypomnieniem i rozpowszechnieniem twórczości wielkiego węgierskiego kompozytora. Ukoronowaniem tego przedsięwzięcia był uroczysty koncert, który odbył się w sali koncertowej szkoły 14 listopada.
Koncert ten został zorganizowany przez Państwową Szkołę Muzyczną I i II stopnia im. Karola Szymanowskiego w Zamościu oraz dyrektora Węgierskiego Instytutu Kultury w Warszawie. W uroczystości wystąpili młodzi artyści - uczniowie szkoły, a niewątpliwie największą gwiazdą wieczoru był wybitny węgierski pianista Alex Szilasi, który specjalnie dla nas przyjechał z Budapesztu. Z racji, iż koncert był wyjątkowy - publiczność wypełniła salę koncertową po brzegi. Gościem specjalnym był również Prezydent Miasta Zamościa Pan Marcin Zamoyski.

    Wszystkich obecnych przywitali dyrektor Państwowej Szkoły Muzycznej pan Janusz Kiecana, a także z- ca dyrektora pani Katarzyna Kuchta. W krótkim wystąpieniu przedstawili informację o obchodach roku Liszta w Szkole Muzycznej, a także zaprezentowali postać oraz dorobek artystyczny głównego bohatera wieczoru – koncertującego na całym świecie artysty pana Alexa Szilasi.
Ciekawostką, którą podzielił się ze słuchaczami pan Janusz Kiecana, a bezpośrednio związaną z występującym artystą jest fakt, iż pan Alex Szilasi dokonał w Budapeszcie niezwykłego odkrycia.
W 2005 roku w przepastnych magazynach budapeszteńskiego Muzeum Sztuki Użytkowej artysta odnalazł świetnie zachowany złoty fortepian legendarnej marki Pleyel, ozdobiony pięknymi wzorami w stylu neorokoko. Jest to niezwykle rzadki egzemplarz „złotego Pleyela”, wyprodukowanego zaledwie w 3 egzemplarzach: jeden do dziś jest w posiadaniu angielskiej królowej, drugi można podziwiać w salonie Pleyel w Paryżu, trzeci został właśnie odnaleziony w Budapeszcie. Instrument, o którym mowa, okazał się własnością polskiego arystokraty – hrabiego Jana Stanisława Zamoyskiego, o czym świadczy wyraźny duży napis ołówkiem „Comte Jean Zamoyski” w środku fortepianu. Potwierdzają to archiwa firmy Pleyel, do których dotarł Alex Szilasi. Złoty fortepian jest nieuszkodzony, jedynie ołowiane części mechanizmu uległy zatarciu wskutek upływu czasu. W 2006 roku instrument został wstępnie odrestaurowany dzięki wsparciu finansowemu manufaktury Pleyela oraz Węgierskiego Ministerstwa Kultury. To niezwykłe odkrycie w sposób szczególny wpisuje się w dzieje i historię związaną z Zamościem, a także rodem Zamoyskich.

    W dalszej części koncertu, który poprowadziła pani Ewa Jagielska przyszedł czas na popisy uczniów Szkoły Muzycznej, którzy prezentowali się w repertuarze Ferenca Liszta.
W koncercie udział wzięli uczniowie: Angelika Czujkowska, Natalia Strach, Aleksander Surmacz, Kamila Tarnawska, Jakub Czerski, Jakub Waszczuk - któremu akompaniowała pani Eliza Holko oraz najmłodsi uczniowie szkoły w interpretacji przestrzenno – ruchowej fragmentu utworu Liszta „Taniec w wiejskiej karczmie”. Uczniów przygotowali nauczyciele: Jan Bednarz, Ewa Jagielska, Tatiana Kucharuk, Alicja Słupska, Arkadiusz Twarożek.
    Druga część koncertu w całości należała do pana Alexa Szilasi. Utwory Liszta w interpretacji artysty pochodzącego z ojczyzny kompozytora wzbudziły liczne emocje wśród przybyłej publiczności. Alex Szilasi grał na nowym
fortepianie koncertowym KAWAI model SHIGERU - zakupionym do auli szkoły dzięki dofinansowaniu ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Doskonała, niezwykle ekspresyjna gra artysty na długo pozostanie w pamięci zamojskiej publiczności. Pianista z pomocą tłumaczki - pani Ewy Surmacz wzbogacił swój występ o obszerne komentarze do prezentowanych utworów, dzięki czemu odbiór ze strony publiczności był o wiele ciekawszy, a słuchacz z łatwością mógł przenieść się w bardzo interesujący świat muzyki węgierskiej. Piękny wystrój sali koncertowej, a także świetne warunki akustyczne, które podkreślał po koncercie sam artysta niewątpliwie wpłynęły na jeszcze lepszy odbiór koncertu.

    To już kolejny wyjątkowy recital, który odbył się w sali koncertowej. Dyrekcja szkoły serdecznie zaprasza wszystkich melomanów oraz miłośników muzyki na kolejne koncerty oraz muzyczne spotkania do Państwowej Szkoły Muzycznej I i II stopnia im. Karola Szymanowskiego w Zamościu.
Data dodania: 2021-03-04 11:55:51
Data edycji: 2021-03-04 11:57:00
Ilość wyświetleń: 596
Bądź z nami:
aktualności i informacje
Biuletynu Informacji Publicznej