Lekcje odwołane: Pani Ewa Gajewska 28.11.2022 r. - 10.12.2022 r.; Pani Magdalena Magoń 02.12.2022 r. - 06.12.2022 r.; Pani Tatiana Kucharuk 05.12.2022 r. - 07.12.2022 r.; Pani Izabela Jabłońska 05.12.2022 r. - 07.12.2022 r.

Czcionka:

A+A-

Kontrast:

Galeria

Wymiana szkolna z Evangelische Schulzentrum Michelbach (Michelbach, Niemcy 28 kwietnia - 06 V 2012)

Od przeszło 20 lat Państwowa Szkoła Muzyczna I i II stopnia im. K. Szymanowskiego w Zamościu współpracuje z Evangelische Schulzentrum w Michelbach. Michelbach jest niedużym miastem leżącym w landzie Badenia-Wirtembergia w Niemczech. Funkcjonująca tam szkoła posiada wydział muzyczny dzięki czemu współpraca na tej płaszczyźnie jest kontynuowana i wciąż rozwijana.

Głównym założeniem trwającej już tak długo przyjaźni pomiędzy naszymi placówkami jest: nawiązywanie kontaktów, wzajemne poznawanie i prezentowanie kultur obu Państw, wymiana doświadczeń artystycznych, wspólne prezentacje zespołów i solistów.

W ciągu tego okresu wielu naszych uczniów wzięło udział we wspólnych przedsięwzięciach, koncertach, nawiązało się wiele przyjaźni trwających do chwili obecnej. Ta tradycja jest bardzo ważna dla całej społeczności szkolnej. Wymiana młodzieży i nauczycieli odbywa się co kilka lat. Od roku 1991 do chwili obecnej odbyło się kilkanaście wymian pomiędzy obydwiema szkołami. W 2012 roku dzięki pomocy organizacji Polsko-Niemieckiej Współpracy Młodzieży odbyła się kolejna, Jubileuszowa wymiana z Evangelische Schulzentrum w Michelbach.

Tegoroczny wyjazd do Michelbach miał miejsce w dniach 28.04.- 06.05.2012. Grupa młodzieży szkolnej ( 35 uczniów ) wraz z dyrygentem szkolnej orkiestry Panem Łukaszem Sidorukiem, zastępcą dyrektora Panią Katarzyną Kuchta oraz nauczycielem panem Andrzejem Pietrzniakiem po raz kolejny miała okazję przebywać w partnerskiej szkole. Głównym założeniem całego przedsięwzięcia, długo wcześniej omawianym przez obydwie strony był wspólny, niezwykle uroczysty koncert w Kościele pw. Św. Michała w Schwabisch Hall

Oprócz wielu prób połączonych orkiestr przygotowujących się do występu, w programie wizyty znalazły się także inne atrakcje. Zamojscy uczniowie zwiedzili Schwabisch – Hall, Muzeum Mercedesa w Stuttgarcie, a także integrowali się podczas wielu spotkań towarzyskich z rówieśnikami ze szkoły partnerskiej.

Kulminacyjnym punktem programu był Uroczysty Jubileuszowy Koncert. Program obejmował następujące pozycje wspólnie przygotowane przez zespół i orkiestrę złożoną z niemieckich i polskich uczniów:

  • Abendlied - Josef Rheinberger

  • Yesterday - Lennon/Mc Cartney w arr. R.Hervey

  • Suita D-dur HWV 349 - G.F. Handel

  • Kraken - Chris Hazell

  • Symfonia nr. 8 h-moll „Niedokończona” - Franz Schubert

  • Mazurek nr.4, nr.6 - Karol Szymanowski

Wymiennie poszczególnymi utworami dyrygowali Pan Łukasz Sidoruk dyrygent polskiej orkiestry, a także Pan Eberhard Hoffman dyrygent niemieckiej orkiestry.Zespół instrumentów dętych blaszanych poprowadził Pan Michael Staudenmaier

Koncert zgromadził wielu widzów, którzy tłumnie przybyli do Kościoła pw. Św. Michała. Owacjom nie było końca, wspólne przedsięwzięcie okazało się wielkim sukcesem. Uniwersalny język muzyki połączył muzyków obu orkiestr, którzy bez względu na bariery związane z językiem wspólnie przygotowali niezwykłe dzieło. Po koncercie wszyscy zostali zaproszeni do Ratusza na spotkanie z przedstawicielami władz miasta Schwabisch- Hall. Pani Burmistrz w swojej przemowie podkreślała jak ważna jest współpraca partnerskich miast w rozwijaniu kontaktów na różnych płaszczyznach życia społecznego, w tym także w tak pięknej dziedzinie jaką jest muzyka. Serdecznie pogratulowała wszystkim muzykom wspaniałego koncertu. W swym słowie dyrektor szkoły w Michelbach Pan Jurgen Oelschlager nie krył zadowolenia z trwającej tak długo współpracy. Zastępca dyrektora Pani Katarzyna Kuchta w imieniu całej społeczności zamojskiej szkoły podziękowała za serdeczne i ciepłe przyjęcie podczas pobytu w Niemczech.

Kolejnym punktem spotkania był krótki koncert zespołu blaszanego, który w Ratuszu zaprezentował się w repertuarze polskim. Uczniowie polscy i niemieccy wspólnie wykonali Cavatinę Karola Kurpińskiego.

Ostatnim punktem naszego pobytu był wspólny pożegnalny grill. Ze wzruszeniem i wspaniałymi wspomnieniami żegnaliśmy kolegów i koleżanki z zaprzyjaźnionej szkoły.

Data dodania: 2021-03-04 11:22:59
Data edycji: 2021-03-04 11:26:59
Ilość wyświetleń: 421
Bądź z nami:
aktualności i informacje
Biuletynu Informacji Publicznej